Import údajov (Nahrať)
Import umožňuje načítať údaje do formulára uložené v minulosti príkazom "Stiahnuť údaje (Export údajov)".
- Vyberte súbor pre nahratie (musí mať príponu .ipdf alebo .xml):
Súvisiace linky:
- relia.sk - Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania 2024
- Jaspis.sk - Zdravotné a sociálne odvody v roku 2024
- Podnikajte.sk - Vzory tlačív pre ročné zúčtovanie dane za rok 2024
Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov
na daň z príjmov zo závislej činnosti
Zamestnanec, ktorý poberal v zdaňovacom období roka zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (t.j. zo zamestnania), môže najneskôr do 15. februára požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, ktoréhokoľvek z týchto zamestnávateľov. Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania a súvisiacich dokladov doručí zamestnanec zamestnávateľovi v listinnej podobe, ak sa nedohodnú na jej doručení elektronickými prostriedkami.
Zamestnanec je povinný do 15. februára k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane priložiť potrebné doklady preukazujúce nárok na zníženie základu dane, na daňový bonus na dieťa (§ 33 ZDP), daňový bonus na zaplatené úroky (§ 33a ZDP) a potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od iných zamestnávateľov (ak zamestnanec poberal príjmy od viacerých zamestnávateľov).
Ak zamestnanec splní podmienky, teda požiada o vykonanie ročného zúčtovania dane do 15. februára a v tom istom termíne doloží aj potrebné doklady, ktoré sú prílohou k žiadosti, zamestnávateľ mu vykoná ročné zúčtovanie v termíne do 31. marca. Následne zamestnávateľ doručí zamestnancovi :
- do 15. apríla potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania 2%, resp. 3% z dane vybraným neziskovým organizáciám (na základe žiadosti zamestnanca) a
- do 30. apríla doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní.
Zamestnanec, ktorý nepožiada v ustanovenej lehote zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, alebo nesplní podmienky pre jeho vykonanie (napr. nepredloží potrebné doklady), si svoju daňovú povinnosť vysporiada v súlade so zákonom o dani z príjmov podaním daňového priznania k dani z príjmov FO v termíne do 31. marca.
o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 38 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 38 zákona (ďalej len „žiadosť“) vypĺňa zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 zákona a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 zákona, alebo ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 11 a § 52zza ods. 2 zákona.
I. ÚDAJE O ZAMESTNANCOVI
Zamestnanec vyplní údaje podľa predtlače.
Vyhlásenie v bode:
- vyznačí krížikom len ten zamestnanec, ktorý je v zdaňovacom období, za ktoré podáva žiadosť, daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident).
- vyznačí krížikom ten zamestnanec, ktorý je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident) a uplatňuje si nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 8 zákona, daňový bonus na vyživované dieťa (deti) podľa § 33 zákona, daňový bonus na zaplatené úroky podľa § 33a zákona a úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR (§ 16 zákona) tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov, ktoré mu plynuli zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí (§ 11 ods. 7, § 33 ods. 9, § 33a ods. 10 zákona). Vyhlásenie vyznačí krížikom aj ten zamestnanec, ktorý je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a zároveň druhou oprávnenou osobou pre účely uplatnenia § 33 ods. 8 zákona, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov, ktoré mu plynuli zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí.
- vyznačí krížikom len ten zamestnanec, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva žiadosť, poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku alebo obdobného dôchodku zo zahraničia (ďalej len „dôchodok“). Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v súlade s § 11 ods. 6 zákona si môže uplatniť len v prípade, ak suma dôchodku vrátane 13. dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona, t. j. základ dane sa zníži len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona a vyplatenou sumou dôchodku vrátane 13. dôchodku.
II. UPLATNENIE NEZDANITEĽNÝCH ČASTÍ ZÁKLADU DANE (ďalej len „NČZD“)
Bod 1. vyplní zamestnanec, ak si uplatňuje NČZD na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3 zákona. Za manželku (manžela) sa v súlade s § 11 ods. 4 písm. a) zákona považuje manželka (manžel), žijúca so zamestnancom v domácnosti, ktorá:
- sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2 zákona) maloleté dieťa podľa § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. žijúce s daňovníkom v domácnosti (je to dieťa do troch rokov veku, resp. do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku dieťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe alebo dieťa do šiestich rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, v ktorom dieťa začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie) alebo
- v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie podľa § 40 zákona č. 447/2008 Z. z. v znení zákona č. 180/2011 Z. z. alebo
- bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 33 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších prepisov alebo
- sa považuje za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov,
- alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 2 ods. 3 zákona č. 447/2008 Z. z.
Za vlastný príjem manželky (manžela) sa v súlade s § 11 ods. 4 písm. b) zákona považuje príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa zahŕňajú všetky príjmy (tzv. hrubé príjmy), ktoré manželka (manžel) dosiahla v príslušnom zdaňovacom období, t. j. aj príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo príjmy oslobodené od dane. Výnimku predstavujú len príjmy, ktorými sú zamestnanecká prémia (§ 32a zákona), daňový bonus (§ 33 zákona), zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky, štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie (zákon č. 600/2003 Z. z.).
Bod 2. vyplní zamestnanec, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva žiadosť, poberateľom dôchodku, ak si uplatňuje NČZD na daňovníka z dôvodu, že suma dôchodku vrátane 13. dôchodku v úhrne, nepresiahla v zdaňovacom období sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona. Zamestnanec, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom dôchodku, zníži základ dane len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona a vyplatenou úhrnnou sumou dôchodku vrátane 13. dôchodku.
Bod 3. vyplní zamestnanec, ak si uplatňuje NČZD podľa § 11 ods. 8 zákona. Sumu preukázateľne zaplatených príspevkov na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (ďalej len „CODP“) podľa z. č. 129/2022 Z. z. o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte a o zmene a doplnení niektorých zákonov, príspevky na CODP v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu, na doplnkové dôchodkové sporenie (ďalej len „DDS“) podľa z. č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príspevky na DDS v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu, si môže zamestnanec odpočítať v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok, ak boli súčasne splnené podmienky ustanovené v § 11 ods. 10 zákona, a to:
- príspevky podľa § 11 ods. 8 zákona zaplatil zamestnanec na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu alebo na základe zmluvy o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte podľa osobitného predpisu,
- zamestnanec nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa osobitného predpisu, ktorá nespĺňa podmienky uvedené v § 11 ods. 10 písm. a) zákona.
III. UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU NA VYŽIVOVANÉ DIEŤA (DETI)
Zamestnanec pri uplatnení daňového bonusu na vyživované dieťa (deti) postupuje podľa § 33 zákona. Ak zamestnanec neuplatňoval daňový bonus alebo nepreukázal splnenie podmienok na uplatnenie tohto daňového bonusu v priebehu zdaňovacieho obdobia u zamestnávateľa, ktorému žiadosť predkladá a mal naň nárok alebo si ho uplatňoval u iného zamestnávateľa, ale tento mu v niektorých kalendárnych mesiacoch daňový bonus nevyplatil (napr. zamestnanec bol práceneschopný) alebo daňový bonus v zdaňovacom období neuplatňoval u žiadneho zamestnávateľa, uplatní si ho v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Postup podľa §33 ods. 8 ZDP môže zamestnanec uplatniť výlučne len v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby.
IV. UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU NA ZAPLATENÉ ÚROKY
Ak zmluva o úvere na bývanie je uzatvorená najneskôr do 31.12.2023, daňovým bonusom na zaplatené úroky podľa § 33a zákona v znení účinnom do 31.12.2023, je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac do výšky 400 eur za rok. Ak zmluva o úvere na bývanie je uzatvorená najskôr po 31.12.2023, daňovým bonusom na zaplatené úroky podľa § 33a zákona v znení účinnom po 31.12.2023, je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac do výšky 1 200 eur za rok. Nárok na daňový bonus na zaplatené úroky podľa § 33a zákona vzniká počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch, počnúc mesiacom, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie poskytnutého na základe jednej a tej istej zmluvy o úvere na bývanie. V roku začatia úročenia úveru na bývanie má zamestnanec nárok na pomernú časť daňového bonusu na zaplatené úroky podľa § 33a zákona z maximálnej sumy (1 200 eur) pripadajúcu na počet kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, a to od mesiaca, v ktorom začalo úročenie úveru na bývanie. Rovnako sa postupuje v roku, kedy uplynula päťročná lehota, počas ktorej má nárok uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky podľa § 33a zákona. Dátum začatia úročenia úveru a dátum uzavretia zmluvy o úvere na bývanie zamestnanec vyznačí v žiadosti. Ak bol zamestnancovi poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 01.01.2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých podľa osobitného predpisu, nárok na daňový bonus na zaplatené úroky podľa § 33a zákona mu prvýkrát vzniká až v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, za ktorý mu poslednýkrát vznikol nárok na štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých. Sumu zaplatených úrokov za zdaňovacie obdobie zamestnanec vyplní na základe potvrdenia podľa § 26a zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vystaveného bankou na účely uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky. Takéto potvrdenie z banky je povinnou prílohou tejto žiadosti.
V. UPLATNENIE POISTNÉHO A PRÍSPEVKOV
Vyplní zamestnanec, ktorý si v priebehu zdaňovacieho obdobia platil poistné a príspevky, vrátane nedoplatku z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie sám a tieto si dodatočne uplatní pri vyčíslení základu dane. Uplatniť
si môže poistné a príspevky, ktoré bol povinný platiť v období, počas ktorého bol zamestnancom a poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti. Pod poistným a príspevkami sa rozumie poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu, ktoré je povinný platiť zamestnanec, t. j. daňovník poberajúci príjmy zo závislej činnosti. Za poistné a príspevky sa nepovažujú dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. O zaplatení poistného a príspevkov predkladá zamestnávateľovi príslušný doklad, napr. doklad o zaplatení.
VI. ŽIADOSŤ O PRIZNANIE A VYPLATENIE ZAMESTNANECKEJ PRÉMIE
Nárok na zamestnaneckú prémiu za zdaňovacie obdobie 2024 môže vzniknúť len tomu zamestnancovi, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahne zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti posudzované na účely priznania zamestnaneckej prémie najmenej vo výške 9 000 eur (12-násobok minimálnej mzdy) a vykázal základ dane nižší ako 5 646,48 eur, pričom splnil ustanovené podmienky v § 32a zákona. Zamestnanec, ktorému vznikol za príslušné zdaňovacie obdobie nárok na zamestnaneckú prémiu, v tejto časti požiada zamestnávateľa o jej priznanie a vyplatenie.
VII. ŽIADOSŤ O VYSTAVENIE POTVRDENIA o zaplatení dane na účely § 50 zákona
Ak zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2 % alebo 3 % zaplatenej dane fyzickej osoby, vyznačí okienko krížikom. Takéto potvrdenie vystaví zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca podľa § 39 ods. 7 zákona, pričom toto potvrdenie je prílohou vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona, ktorej bolo za zdaňovacie obdobie vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Potvrdenie vystaví zamestnávateľ na tlačive platnom na príslušné zdaňovacie obdobie.
VIII. OSOBITNÉ ZÁZNAMY ZAMESTNANCA – zamestnanec uvádza osobitné záznamy.
Pozor - nie ste prihlásení!
ak vidíte túto správu príliš dlho.
Nahrávam ..
Žiadosť podáva zamestnanec svojmu zamestnávateľovi najneskôr do do 15. februára spolu s dokladmi preukazujúcimi nárok na zníženie základu dane (napr. daňový bonus na dieťa, daňový bonus na zaplatené úroky, potvrdenia o príjmoch od iných zamestnávateľov apod.). Zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie na základe žiadosti do 31. marca a následne zamestnancovi doručí do 15. apríla potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania 2% (resp. 3%) a do 30. apríla doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní.