Vychádzajúc z inštitútu § 5 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmom zamestnanca, ktorému zamestnávateľ poskytuje motorové vozidlo na používanie na služobné a súkromné účely, je aj suma 1% zo vstupnej ceny vozidla za každý, aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Súčasťou vstupnej ceny je aj technické zhodnotenie. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že pre pripočítanie tohto príjmu do zdaniteľných príjmov zamestnanca nie je rozhodujúce, či vozidlo bolo v skutočnosti aj používané, alebo či bolo použité v príslušnom kalendárnom mesiaci aj na súkromné účely. Rozhodujúci je moment, že vozidlo bolo zamestnancovi poskytnuté na služobné a súkromné účely.
Nepeňažným príjmom zamestnanca je suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla za každý, aj začatý mesiac poskytnutia vozidla na služobné a súkromné účely. Z tohto znenia prvej vety § 5 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vyplýva, že pre pripočítanie tohto príjmu do zdaniteľných príjmov zamestnanca nie je rozhodujúce, či vozidlo bolo v skutočnosti aj používané (napr. v prípadoch dlhodobých práceneschopností, dovoleniek, služobných ciest a pod. presahujúcich dĺžku kalendárneho mesiaca) alebo či bolo použité v príslušnom kalendárnom mesiaci aj na súkromné účely. Podstatné je, že vozidlo bolo zamestnancovi poskytnuté na používanie na služobné a súkromné účely.
Pokiaľ je zamestnancovi poskytnuté motorové vozidlo na používanie len na súkromné účely, (napr. jednorázovo za účelom prevozu tovaru v zmysle vnútorného predpisu), pričom zamestnanec uhradí náklady na jeho prevádzku v plnej výške, takéto použitie vozidla nie je u zamestnanca predmetom dane, nakoľko nemá z použitia vozidla majetkový prospech. O nepeňažné plnenie by šlo v prípade napr. keby vozidlo bolo zamestnancovi poskytnuté bez úhrady nákladov na jeho použitie. resp. by mu bolo poskytnuté na používanie na služobné a súkromné účely.
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi jeho motorové vozidlo (t. j. ide o vozidlo zamestnávateľa) na používanie na služobné a súkromné účely (oba účely súčasne), pre zamestnanca to znamená, že je potrebné zdaniť mu tento nepeňažný príjem zákonom stanoveným spôsobom. Ide o príjem, ktorý je predmetom dane z príjmov. Nemožno ho na tieto účely oceniť cenou bežnou (§ 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov).
Len ak pôjde o prenajaté vozidlo, tak sa zachoval ukazovateľ doterajší, a to 1% z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka (aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla).
Touto zmenou došlo ku skomplikovaniu ocenenia tohto nepeňažného príjmu na uvedené účely. Vstupná cena sa určí v zmysle § 25 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Ide o takú cenu, aká sa aplikuje na účely odpisovania hmotného majetku. Väčšinou pôjde o obstarávaciu cenu, t. j. cenu, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním.
Ak zamestnávateľ zamestnancovi okrem vozidla na uvedené účely poskytuje aj benzín zdarma pri používaní vozidla na súkromné účely, ide o ďalší zdaniteľný príjem. Z uvedeného dôvodu by si mal zamestnanec viesť evidenciu najazdených km podľa predmetných účelov.
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi motorové vozidlo len na súkromné účely, nie je možné na ocenenie aplikovať ustanovenie § 5 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V tomto prípade sa aplikuje § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t. j. cena bežná (napr. v požičovni).
Ak na druhej strane zamestnávateľ zamestnancovi poskytne motorové vozidlo len na služobné účely, v tom prípade nepôjde o zdaniteľný príjem (príjem nie je predmetom dane).
Zamestnávateľ spravidla vydá internú smernicu, ktorou stanoví zásady pre pridelenie a používanie motorových vozidiel na služobné aj súkromné účely. So zamestnancami, ktorým sa uvedeným spôsobom poskytujú motorové vozidlá, uzatvorí zamestnávateľ dohodu, v ktorej špecifikuje povinnosti zmluvných strán v nadväznosti na internú smernicu. Nutné je dohodnúť, kto bude hradiť výdavky na poistné, prevádzku, údržbu, opravy vozidla a pod.
Z vyššie uvedených ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vyplývajú nasledovné závery:
- Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi motorové vozidlo na služobné aj na súkromné účely len časť mesiaca, príjmom zamestnanca je celá suma zodpovedajúca 1% vstupnej ceny vozidla, pretože táto je príjmom aj za každý začatý mesiac poskytnutia vozidla,
- Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi motorové vozidlo len na súkromné účely, nie je možné na ocenenie aplikovať ustanovenie § 5 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ale aplikuje § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t. j. cena bežná (napr. v požičovni).